Регистрация    Влез    Форум    Въпроси/Отговори

Начало форум » Общи » Световен футбол

Автор Съобщение
 Заглавие: AS ROMA
 Мнение Публикувано на: Съб Мар 12, 2005 11:59 

Изображение
ИСТОРИЯ
На 22 Юли 1927 г. след продължителна среща под топлите слънчеви
лъчи, в къщата Кростароза (Crostarosa) е поставено началото на един от най-значимите италиански клубове: футболен клуб РОМА.

В онези години, когато футболното надмощие принадлежи на северните отбори, в бавното и трудно издигане на римският футбол e ясно подчертана липсата на отбори от средна Италия: в първият национален шампионат тимът на Алба завършва последен в група А, а този на Фортитудо достига последното място в група Б. През сезона 1927/1928 тимът на Лацио също успява да завоюва правото си за участие в Серия А. Така градът Рим вече има трима свои представители в утвърждаващото се като най-атрактивно, но и изключително трудно първенство. От тук идва раждането на идеята за обединяването на тези три клуба и сформирането на конкурентно-способен тим, който да успее да се противопостави на северните отбори.

Тимът на Лацио , ревнив по отношение на своята древна традиция, отказва каквото и да било съгласуване , докато представителите на Алба, Про Рома, Фортитудо и Роман се съгласяват да проведат среща на ул. "Уфичи дел Викарио" 35 в центъра на Рим.

Медиите описват тази среща по съвършено еднакъв начин: има няколко въпроса за обсъждане - псевдоним, избор на име за отбора, цвят на фланелките, игрището и играчите, като освен това, разбира се и определянето на целият ръководен състав.След няколко часа дискусии решението за име на клуба е взето: на новоизбраният президент г-н Фоски се пада честта за произнасяне на знаменитата фраза: "... ще го наречем РОМА".

Що се отнася до избора на цветовете, символизиращи отбора, предпочитанията единодушно попаднали на униформата на Римляните - червена със странични жълти ивици. Най-сериозната пречка, чието разрешаване все още предстояло била изборът на игрище, където тимът да провежда своите срещи: предизвикателството било за намиране на игрище, което да бъде подходящо и да може да приема феновете на четирите обединени клуба, но нито един стадион във "Вечният град" не бил подходящ за тази цел.

По тази причина било установено временно срещите да се провеждат на Мотовелодромо Апио (Motovelodromo Appio), докато приключи изграждането на чисто нов стадион, притежание на РОМА, който да бъде построен в непосредствена близост с Монте деи Коkи (Monte dei Cocci) в областта Рионе Тестакио (Rione Testaccio). Новият стадион трябвало да бъде точно копие на този, притежание на Евертън от Ливърпул.

Последният проблем за решаване бил изборът на играчи, които очевидно да бъдат най-добрите измежду различните тимове, участващи в обединяването; Итало Фоски, президентът на новосформираният клуб, назначил управителен съвет, състоящ се от Петер Кростароза, Данило Балдони, Себастиано Бартоли, Винченцо Бианконе, Америго Де Бернардинис и Джузепе Стинкели.

На практика се оказало, че трябва да бъдат жертвани около 30 играчи, което станало причина за доста оживени и противоречиви дебати.В крайна сметка било взето решение, че на треньора Гарбут (бивш селекционер на Генуа) ще бъде поверен отбор от 28 футболисти: Рапети, Браманте, Бианки, Каппа, Канестрели, Де Микели, Ферарис IV, Прети, Скокко, Скардол, Збрана, Витори и Дзамполини от тима на Фортитудо; Баланте, Анджело Бианки, Корбионс, Кини, Деньи, Фазанели, Матеи, Ровида, Дзироли и Челестини от Алба; Карпи, Боси, Фозо, Иснарди и Мадалуно от тима на Роман. Към тези играчи се присъединява и централният нападател Бусик (Busich), който е спечелен на пазара и е единствената покупка за първия сезон на клуба.

Новосформираният футболен клуб играе за първи път на 28 Юли 1927 г. и печели с 2-1 срещу унгарците от отбора на Уйпещ (Ujpest).

Първият мач срещу италиански отбор е срещу тима на Ливорно завършил с победа на римляните с 3-2.

В рамките на италианското първенство футболен клуб РОМА печели своето първо Скудето в шампионата през 1941-1942 (с изключително добро представяне на "giallorossi"-те: 42 точки в 30 мача, 55 отбелязани гола и 21 допуснати, 16 победи, 10 равни мача и едва 4 загуби).

Следват трудни години за клуба до тяхното първо и единствено изпадане през 1951 г. С незабавното си завръщане в елита на Серия А, отборът отново участва в битката за призовите места и успява да завоюва трето място в италианския шампионат, както и Купата на УЕФА през 1961 г. За първи път играчите печелят Купата на Италия през 1964 г., а вече притежават 7 спечелени купи в тази надпревара.

Най-славните години на РОМА са 80-те. Отделно от спечелените 2 Купи на Италия, през този период е завоювано и второто Скудето, вдигнато от треньора Нилс Лидхолм през 1983 г., по което време отборът на Лацио се намира във втора дивизия (серия Б). През следващата година само една изпусната дузпа срещу Ливърпул на стадио Олимпико дели РОМА от спечелването на Европейската купа.

През 2000 г. скептиците не пропуснаха да отбележат факта, че РОМА плати доста висока сума - 23 млн. лири за вече 31-годишния нападател Габриел Батистута. Благодарение на колективната и всеотдайна игра на целият отбор, през сезона 2000-2001 РОМА спечели своето 3-то Скудето след близо 18-годишна пауза, със 75 точки в своя актив (Ювентус 73, Лацио 69). А със своите отбелязани 20 гола през този сезон Батистута даде отговор на скептиците защо клубът е взел решение да осъществи този рекорден трансфер.

Връзки:

http://asroma.bgpeering.com/

http://www.corederoma.it/shome.htm
http://www.asromaultras.it/
http://www.lupocattivo.net/
http://www.asromaebasta.it/
1ox to MasterX

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Мар 14, 2005 16:47 

Луиджи Дел Нери вероятно ще подаде оставака като ст,треньор на Рома.
Не е присъствал на сутрешната тренировка
Вероятно заместници са Зденек Земан или Карло Мацоне

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Мар 14, 2005 16:50 
гледа мача
гледа мача
Аватар

хах,сега я видях тази тема VIVA ROMA , Forzza ROMA :clapping:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Мар 14, 2005 21:47 
CSKASOFIA.com
Аватар

Сори, че ви сгазихме тооооооооолкова лошо..... :lol:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Мар 15, 2005 01:53 

FORZA ROMA !!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Мар 15, 2005 07:06 
вдига купата
вдига купата
Аватар

http://asroma.bgpeering.com/ Елате тук фенове на Рома да си говориме за любимия отбор !!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Мар 15, 2005 10:44 

За съжаление все още е много слабо посещаем

Бруно Конти е новия старши треньор

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Мар 15, 2005 13:57 
ще си купи билет
ще си купи билет
Аватар

gamberro написа:
За съжаление все още е много слабо посещаем

Бруно Конти е новия старши треньор

Хах ма това е моя форум:)
От каде сте го видели:)
FORZA ROMA!!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Нед Мар 20, 2005 16:09 

Дано съдията не ни пореже довечера срещу Милан, както срещу ювентус :evil: :evil:
Имаме сили поне за равен :twisted: :twisted:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Мар 22, 2005 20:02 

това е любимия ми ителянски отбор

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пет Мар 25, 2005 09:47 

roma(le) :grin:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Съб Мар 26, 2005 15:38 

dimitarG искам да ти кажа, че това цялото е абсолютна тъпотия !! Пиши на БГ щото не разбра 1/2 от тъпотийте ти !!! 16 срещи им свирил 1 съдия дрън дрън - това дори тука в БГ е невъзможно !!
Ромите били фонове на Рома - земи се гръмни !!
Това за еврейския отбор също нема да го коментирам, щото е тъпотия голема !!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Нед Мар 27, 2005 08:53 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Абе димитар не знам каде патуваш но аз съм живял в Рим и мога да ти кажа че хората от покрайнините са феновете на Лацио , и цвета Рома е цвета в герба на Рим , и то е останало от туниките и наметалата от центурионите в Римските легиони !!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Нед Май 01, 2005 16:45 
вдига купата
вдига купата
Аватар

:( :( :( :( Рома направо ми съсипват здравето с тазгодишното си представяне , отначало добре , а сега от както дойде Конти егати срива , е сега са 1-1 с Бреша на Олимпико !!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Май 02, 2005 10:23 

Темата е перфектна!
Обаче Вълците май може да понесат сериозни последствия ако и този кръг паднат...на 6 точки са ако не се лъжа от зоната за изпадане...

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Май 02, 2005 13:00 

въпреки че съм от Милан доста ми са симпатични тези от Рома.Но май Тоти ще идва в Милан и съвсем ще я закъсат.За изпадане и дума не може да става това не е отбор за серия Б.

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Пон Май 02, 2005 19:22 

Бива си ги Рома.....дано само не изпаднат....4ух 4е Тоти и Касано сас сигурност си трагват от лятото.Дано се окажа лош пророк но ми се струва 4е ще стават все по зле :think:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Май 03, 2005 11:46 

Един приятел се върна преди няколко дни от Италия и каза, че в центъра на Рим било по-възможно да намериш екип на 3-дивизионен клуб, отколкото на "Лацио"... Въпреки, че "джалоросите" са "по-млади" с 27 години, цветовете им са като герба на столицата :? А в другите градове е обратното. Аз много се кефя на "Лацио" (главно заради агитката им), но не искам "Рома" да изпада. За това, че щели да затъват след продажбата на Тоти - нали виждате какво става с "Евертън"? Продадоха Рууни и се засилиха. Може и с "вълците" така да стане...

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Нед Юни 12, 2005 15:07 

Понеже винаго този клуб ми е бил интерсен ще ви помоля да напусkате още материали за този отбор,наи ве4е ме интересува историята на емблемата,ама каквто намерите го пуснете тука PLS.

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Нед Юни 12, 2005 15:12 
Dreammaker
Аватар

Историята на емблемата е пряко свързана с историята на Рим...

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Юни 14, 2005 07:23 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Емблемата е Капитолийската вълчица която е изхранила Ромул и Рем които са основателите на Рим на италиянски Рома и града е кръстен на Ромул и в последствие цялата Римска империя , та затова им казват вълците а цветовете жълто-червено , джало-россо са цветовете на града , а лацио се нарича областа около Рим в която се намира гтрада нещо като нашия окръг !!!

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Юни 14, 2005 19:22 

излезе информация че Робиньо ще заиграе в Рома като преотстъпен от Реал а касона ще ходи в Реал как мислите за тази евентуална уговорка.Аз мисля че е добра за Рома.

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Юни 14, 2005 19:38 
ще си купи билет
ще си купи билет
Аватар

това и да го вида не мога да го повярвам :)
Какво по добро от това новото чудо на Бразилия да играе при нас :)

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Вто Юни 14, 2005 20:53 
CSKASOFIA.com
Аватар

честита ви купа предварително :twisted:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 06:14 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Данте пак злорадстваш , честито ти участие на Ливер в 1 предварителен кръг на Шампионската лига , преорганизираха турнира заради вас да ви намерят място , :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 07:30 
ще си купи билет
ще си купи билет
Аватар

DANTE написа:
честита ви купа предварително :twisted:
бате каква е тая злоба каква е тая омраза :)
Ливърпул взе купата и аиде най-великите сме :)
Все пак ако Рома нямаше такива финансови трудности можеше и да я вземем купата но като се има предвид че си разпродадохме 50 % от добрите играчи - какво очаквате ?
Визирам Самуел,Зебина,Емерсон и т.н !
И Капело за капак :(

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 07:45 

Ливърпулци да внимават да не се върне Улие....мъка, мъка
Пък то всичко се връща....май така се пееше в едма песен :roll:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 11:17 
CSKASOFIA.com
Аватар

ами връщаше ни се 15 години...сега запо4ваме НИЕ да връщаме...с лихвите :twisted:

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 17:09 

ся Тоти ще го продавате ли защото ако остане и Робиньо дойде при вас ще сте супер отбор тея двата са извънземни отвсякъде.

Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: Сря Юни 15, 2005 19:27 

Тоти няма да напуска !!
Подписа нов договор до 2010 година преди 1 месец !
Яд ме е че Касано иска да се маха !! Много ми харесва играта му и 2-мата с Тоти правят много красиви работи ! Предпочитам Касано пред Робиньо !

Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Страница 1 от 223 [ 6662 мнения ] Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 223  Следваща

Начало форум » Общи » Световен футбол