Регистрация    Влез    Форум    Въпроси/Отговори

Начало форум » Общи » Свободна зона

Страница 1 от 1 [ 16 мнения ] 

Автор Съобщение
 Заглавие: Да продадем един апартамент
 Мнение Публикувано на: Сря Авг 17, 2016 23:25 
Плеймейкър на форума
Плеймейкър на форума
Аватар

Пичове, правя тая тема, защото имам нужда от помощ/ съвети/ акъл.
С нашите сме в заключителни преговори относно това да обявим за продажба апартамент, водещ се на баща ми. В последните години го даваше под наем, но винаги имаше някакви проблеми с наематели (кражби, неплатени сметки и т.н.) и ми рече "с квартиранти- дотук!". Та понеже и нямаме някакво крещящо желание да заживяваме в него, стигнахме до извода, че е редно да го пуснем на пазара. Четох няколко обяви в нета как да си продадем апартамента, как да му определим цената и т.н. Ще му изброя някои плюсове и минуси, а тези, които имат опит се надявам да помагат с някакви съвети
Плюсове:
- в предпочитан квартал
- южен
- с голяма тераса
- достатъчно паркоместа около блока
- МОЛ и спирки на градския (1 минута), детска градина (на 2 мин.), училище (на 3 мин.)
- има си и маза

Минуси:
- не е саниран
- има си нужда от цялостен ремонт (под цялостен аз разбирам смяна на дограма и изолация, ремонт на банята, подовата настилка, смяна на обзавеждането)
- старо обзавеждане
- на последния 13 етаж е
- панелка
- няма достъп до спалнята от коридора, а трябва да се мине през хола

Забравих да уточня в началото, че става въпрос за Габрово, разбираемо е цените да не са като в София. Квадратурата е "около 60 квадрата по спомен, ама не ми се търси сега нотариалния акт" (според баща ми). От това, което прочетох в нета се препоръчва да не се прави ремонт на жилището преди продажбата, а да се остави тази възможност на бъдещите собственици. Също така да не се обвързваш с повече от 1 брокер, стига да решиш да прибегнеш до услугите на такъв.
От проучването на апартаменти за продажба в района стигнах до заключението, че подобни апартаменти (говорим най- вече за площта и предремонтното състояние) вървят между 25 и 30 000 лева.

Разчитам на ваши съвети. Щом почти цяла къща успяхме да вдигнем (напредваме де, хаха), що пък да не продадем и една двустайна панелка :lol:

Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Да продадем един апартамент
 Мнение Публикувано на: Сря Авг 17, 2016 23:50 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Обявете го при агент на недвижимо имущество. Хората си знаят работата, състоянието на пазара, цени, и оптималното, което можете да му вземете. Освен това, поемат цялата работа по сделката, ще ви защитят интереса. Като цяло те съветвам да не се заемаш сам, ако не знаеш какво правиш.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Авг 18, 2016 08:52 
вдига купата
вдига купата
Аватар

mazzini написа:
Освен това, поемат цялата работа по сделката, ще ви защитят интереса.

Грешка. Ще СИ защитят техния интерес. Брокерите са си кофти племе като цяло, но наистина ако не си в материята и, най-вече, ако не ти се занимава постоянно някой да ти звъни за огледи, за въпроси и пазарлък, то е по-добре да ги оставиш те да поемат нещата.

Не знам дали не можете просто да платите на оценител, който да каже каква е стойността му според пазара. А после си пускате обява "продава без посредник" примерно и така. С нашите като търсихме апартамент миналата година много искахме да е директно от купувача, защото агенцията си слага комисионна която вземат от продавача И от купувача. Пълни кожодери са, но няма как в някои случаи.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Авг 18, 2016 11:31 
Плеймейкър на форума
Плеймейкър на форума
Аватар

Марти, в Габрово с 4-5 фирми, които се занимават с недвижими имоти. В една от водещите две четох снощи, че комисионата им е 3% от цената на имота, но не по- малко от 750 евро. Те тия пари така или иначе ще се дадат и от двамата- продавач и купувач. Т.е. купувача си дава парите на продавача за имота, в това число влиза и комисионата, която сетне продавачът трябва да задели за брокера. Но и за оценителя си прав, което си е вариант. Само не знам доколко нашите ще им се занимава да движат сами нещата и да ходят и на огледи с потенциални купувачи и т.н.
Гледах в olx пуснати обяви за продажба на апартаменти, без посредници, турил една снимка, едно възвишено описание и цена Х и това е. Нямам идея на каква база си е формирал цената, но според мен беше прекален оптимист. Аз не искам да ловим маймуни с трици, ама не искам и да се прецакваме с много ниска цена. Щото в интерес на истината парите не са спешни, но просто нямаме възможност да си обслужваме имота и затова предпочитаме да го продадем.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Авг 18, 2016 11:44 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Разгледай каква е цената на подобни имоти в квартала, където продаваш за ориентир. Ако не намериш, очевидно е, че няма предлагане и би трябвало цената да е по-висока. При всички положения завиши цената, защото българинът се пазари по правило.
Не ти трябват никакви посредници, според мен. Пускай обяви с повече снимки в сайтове за имоти и това е достатъчно.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Авг 18, 2016 12:33 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

redMarti написа:
mazzini написа:
Освен това, поемат цялата работа по сделката, ще ви защитят интереса.

Грешка. Ще СИ защитят техния интерес. Брокерите са си кофти племе като цяло, но наистина ако не си в материята и, най-вече, ако не ти се занимава постоянно някой да ти звъни за огледи, за въпроси и пазарлък, то е по-добре да ги оставиш те да поемат нещата.

Не знам дали не можете просто да платите на оценител, който да каже каква е стойността му според пазара. А после си пускате обява "продава без посредник" примерно и така. С нашите като търсихме апартамент миналата година много искахме да е директно от купувача, защото агенцията си слага комисионна която вземат от продавача И от купувача. Пълни кожодери са, но няма как в някои случаи.

До сега съм извършил три подобни сделки, като и при трите съм ползвал услугите на брокер. Не малко работа извършват. Покупко-пробажбата на имот не е като сделка на зеленчуковия пазар. Хубаво е с нея да се занимава човек запознат с имущественото законодателство. Най малкото трябва да се извади нова скица при прехвърлянето, която остава за купувача. Ако, пък влезеш в ролята на купувач, те съветвам плащанията да минават винаги през банка. Защото, законът е такъв, че пази собственика, и оттук идва възможността за измама.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Авг 19, 2016 13:07 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Така, така...
Предполагам Габрово не е Лондон, което веднага отхвърля доводите на Мазини.
Да обясня, защо така.
В малките градове, като Габрово и Разград предполагам повечи си приличат нещата от колкото Габрово и София,Варна, Бургас.

Съответно всички фирми за недвижими имоти в малките градове се превръщат в кръвопийци и гледат само своя интерес, без да се интересуват от нищо.
Завишат си цени, за да могат да си заделят тяхната комисионна, като кърлежи са, а накрая и нищо не вършат.
ЗА разлика от една Варна например, където е задължително да минеш през брокер, но там ще ти защитят интереса, както твоя така и на купувача.
Ще подготвят сделката, ще подготвят необходимата документация и няма да те разтакават като луд.

Много важно е да уточниш какво точно ще правят тия от Агенцията за недвижими имоти, само ще правят огледи и посредничат или ще изготвят/ спомогнат за изготвянето на част от необходимите документи по покупко продажбата. Какъв е договора, който сключваш, за какъв СРОК от време е.
Има много уловки и много капани и хиените се възползват.

Мое мнение да си пуснеш една обява в местния ежедневник, пусни си обява и в ОЛХ, базар, имоти.бг и направи описание плус няколко снимки.
У нас явно се купуват само жилища без подобрения, защото Българина няма вяра на продавача и ако е направил ремонт си мисли, че е скрил някой недостатък или е вложил най-ефтините и скапани материали. Па и не можеш да уцелиш вкуса на жената на купувача.

Отностно цената, оценка ще ти трябва на имота и за нотариус, но трябва да знаеш, че има разлика между цена на Оценител на имоти, пазарна цена и продажна цена, като пазарната е доста по-висока от тази на оценителя.

Решете каква ще е сумата, която искате сложете 10-15% за преговори и си определете цената.
За да разбереш как вървят имотите, отиди и се направи на купувач в тая Агенция за недвижими имоти и искай нещо в квартала и около твоя апартамент. Ще разгледаш и други имоти, ще говориш с продавачи. Разбери, ако има скоро новодомци около твоя имот за каква сума са купили.
Така ще може да направиш реална преценка на пазара.

Успех в начинаниято...
:thmbup:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Авг 19, 2016 13:23 
вдига купата
вдига купата
Аватар

ulf1113 написа:
....Отностно цената, оценка ще ти трябва на имота и за нотариус, но трябва да знаеш, че има разлика между цена на Оценител на имоти, пазарна цена и продажна цена, като пазарната е доста по-висока от тази на оценителя....

Пред нотариуса ти трябва "данъчна" оценка , а оценителите правят т.н."пазарна" оценка която отговаря на пазарната цена на имота в момента.Двете оценки обикновено нямат нищо общо.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Авг 19, 2016 13:36 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Може, нз че оценителите правят и пазарна оценка на имота.

Но вместо да хаби средства най-лесно може да се направи на купувач и да отиде в Агенцията да поговори, хем после, ако реши ще знае какво говорят на купувачите и какво говорят на продавачите.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Авг 20, 2016 07:24 
гледа мача
гледа мача

Айде стига с тия посредници, а? Пускай си обяви в нета, питай приятели и така, но НИКОГА не се обвързвай със змии! От какъв зор трябва да им даваш някаква огромна сума за нищо? Ей така баща ми го излъгаха подобни лица, които купуват ниви. Уж някакъв инвеститор имали дето не е от региона, а се оказа накрая, че нивите баща ми ги е продал на негов познат... Само че мършляците си бяха прибрали по 70-80 левчета на декар, което си е 10 %... Пазете се от всякакви посредници - банки, брокери, адвокати, съветници, дистрибутори, прекупвачи и тем подобни!

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Авг 20, 2016 09:05 
Плеймейкър на форума
Плеймейкър на форума
Аватар

Говорихме с бащата миналия ден и решихме, че ремонт няма да се прави. Ок, ще пробваме и без посредник, но трябва да се запозная подробно със стъпките, които са необходими след договарянето на имота, по фактическото прехвърляне.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Авг 21, 2016 02:26 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Документи за нотариус мисля са:
Данъчна оценка на имота
Удостоверение за липса на тежести
Няколко декларации от твоя страна, които се подготвят май от нотариуса
Акт за собственост, ако има и нужда удостоверение за наследници.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Авг 21, 2016 09:58 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Данъците, таксите и комуналните услуги трябва да са платени, не трябва да е и ипотекиран.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Авг 21, 2016 10:14 
Плеймейкър на форума
Плеймейкър на форума
Аватар

Тия неща са оправени, мисля, а ако не са- не е проблем да се плати каквото има начислено. Иначе не е ипотекиран.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Сеп 03, 2016 22:21 
разпява агитката
разпява агитката

Пич, не се занимай с глупости. Мини си през агенция.
Ще ти подготвят цялата нужна документация, ще се занимават с потенциалните клиенти за имота и не на последно място, няма да имаш съмнения относно плащането.
Иначе се подготви за една загубена седмица по разни институции, а след това и огледи.
А за комисионната, всички работим за пари и работим това, от което разбираме. ;)
Успех!

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Сеп 07, 2016 02:18 
гледа мача
гледа мача
Аватар

Мой роднини си купиха един апартамент в Габрово преди около 2-3 години. Просто искаха да инвестират някакви пари, а и учудващо за мен цените в Габрово са супер ниски спрямо градове от същият калибър. Хората обаче имат някакви близки в този ваш град. Бтв, защо дерете колите на йората с различни регистрации? За 3-4 случая знам, явно в Габрово има някакви ,,расисти" тип мразим всичко друго различно от ЕВ аххаха...

По темата, купиха си за около 30 000 лева, даже май 28 000 лева...на първи етаж тристаен, незнам колко квадрата ама май около 70. Според мен състоянието му е като на твоя, без ремонтирана дограма...паркета е ок...обзавеждането зле. Обикаляха с брокери и нищо не стана, видяха в някакъв местен вестник в обявите. Съчо знам, че се колебаеха за един друг апартамент за който пък разбрали от дума на дума... Съвета ми е да направиш детайлни снимки; хубав или лош най-добре е да се правят детайилни снимки плюс ориантировачна цена. В такъв случай някой когато ти се обади за оглед вече е на 75% вероятно да го вземе. Брокерите са мърши и не разбирам жалкият им животец. Също за апартаменти ама в друг град, един приятел продаваше тухлен ама за ремонт за 62 000...нямаше много желаещи и после вложи 2-3 за дограма и го продаде за 70 000...Това като пример ама не ти препоръчвам да правиш някакъв ремонт..освен ако нещо не е в хептен лошо положение.

Успех :)

Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Страница 1 от 1 [ 16 мнения ] 

Начало форум » Общи » Свободна зона