Регистрация    Влез    Форум    Въпроси/Отговори

Начало форум » Общи » Свободна зона

Автор Съобщение
 Заглавие: Нов дом
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 15:03 
ветеран
ветеран
Аватар

Такааа, пускам тази тема, щото се надявам в този Форум, пълен с доказано интелигентни хора (някои видели и 2, и 200), да намеря някой полезен и мъдър съвет.

Да ви въведа в "обстановка": искам да направя от нищо - нещо. :grin:
И по същество:
Със съпругата живеем на квартира от 2003 (тогава още не беше съпруга). А лично аз съм по квартири от 1995. Като цяло сме свикнали.
Обаче хазаинът ни вдигна наема на апартамента това лято и леееко вече мина психологическата ми граница за нормален наем.
Това пък се яви един вид катализатор за оформянето на идея - че трябва вече да мислим за собствено жилище.
Основният проблем, както винаги, е липсата на пари.
Да приемем, че ще разполагаме с 40 000 лв.
За тези пари може да се купи малък апартамент в панелка в Благоевград и ще останат за някакъв ремонт, ама от толкова години по квартири вече искаме нещо по-комфортно.
Затова се насочихме към селата около Блг с отстояние до 10-12 км. и се спряхме на 3 основни варианта:

Ако ви се чете за 3-те основни идеи (ако не - минете направо на "По същество" по-долу)!
1. Купуваме някоя запазена къща, която да реновираме:
+ няма да се занимаваме със строителство и разрешителни;
+ нанасянето в новото жилище ще стане сравнително бързо във времето;
- не сме сигурни в състоянието на къщата и какви проблеми могат да изникнат впоследствие;
- трудно е да се намерят солидни къщи на цена 20-30 000 лв. (за да може да останат 10 000 за ремонти). Като поразпитахме, се оказа, че в момента на пазара има такива от 50 000 лв. и нагоре;
- не можеш да "оформиш" разположението и стаите по собствен вкус.

2. Купуваме някоя стара схлупена къща, която да бутнем и да строим:
+ голяма вероятност да има открити партиди за ток и вода, което да спести разходи и разправия с документи;
+ съществуващо вече строително "петно" и би трябвало да е в регулация;
+ някаква изградена ограда/мрежа, което странно (поне за мен) се оказа, че иначе "гълта" доста пари, ако го правиш от нулата;
- разходи по събарянето на къщата и извозването на отпадъците (не съм сигурен, ама може би ще има и някаква документация);
- дори и схлупена, една такава къща повишава цената на парцела, макар задължително да ти е разход (заради задължителното бутане).

3. Купуваме парцел и строим къща:
+ почваме на чисто;
- най-много документация и процедури по строежа;
За цената на парцела е относително, защото понякога може да намериш такъв с ниска цена на кв.м., но самият парцел да голям.

Приемам всякакви мнения по 3-те варианта, че и извън тях дори.

По същество:
Да приемем, че съм успял да намеря парцел/имот за 10 000 лв. Остават ми 30 000 лв. за строеж.
Прочетох, че излиза по-евтино да построиш къща с два етажа по 60 кв., отколкото 120 кв. на един етаж.
Такава е и нашата идея - на първия етаж да има дневна с баня/тоалетна и една малка спалня, а на втория - 2 или 3 спални и баня/тоалетна.
Четох, четох, четох и информацията варира от "Тия измамници нарочно завишават цената на квадратен метър!" до "Тези ниски цени са уловка и строежът може да не завърши!" ...
Та кв.м. "до ключ" почва от 180-200 евро (не намерих по-ниска цена), а само за груб строеж - от 90-100 евро.
Всичко това е с уговорката, че няма да има мазе, щото оскъпявало доста.
Някой да има конкретна информация за това колко най-тънко може да се мине (доколкото е възможно да се каже без количествена сметка)?

Ясно е, че с 30 000 лв. "до ключ" за цялата къща няма как да стане, но си мислех за нещо от рода на "груб строеж за цялата къща" и стягане само на първия етаж, което като пространство в началото ще ни е достатъчно, щото детето си е още малко и не му трябва самостоятелна стая. Тъстът извън основната си работа се занимава с жици и може да приемем, че той ще направи ел. инсталацията, т.е. по това перо ще се спести разход за труд (не знам колко върви иначе).
Дали в такъв вариант ще се вместя до 30 000 лв.?
Има ли някакви специфични "врътки", които трябва да знам?
От кое може да се спести и кое задължително трябва да се направи?
Отговори на всякакви ей такива въпроси живо ме интересуват, за да преценя дали желанията ни няма да си останат само една мечта.

Знам, че най-мъдрият съвет би бил "Не се и захващай", ама наистина ми се ще да си имам една уютна къщичка с дворче.
Приемам съвети всякакви.

Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Нова къща
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 15:11 
разпява агитката
разпява агитката

Добре, че прочетох до края, че вече бях започнал с едно "Господи Боже, Исусе Христе!", но все пак ти пожелавам успех и пак да премислиш всичко преди да започнеш! :thmbup:
Предполагам, че в провинцията е по-евтино и би трябвало да се включиш с това, което имаш като средства и цел, но пак трябва да играе калкулатор, за да може да избереш вариант.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 15:17 
ветеран
ветеран
Аватар

Да, с калкулатора е лудница.
Все правя някакви сметки, ама и аз не знам какво смятам.
:mrgreen:
Доколкото прочетох, основните разходи при грубия строеж са за бетон и арматура.
И по тази логика би трябвало да се спестят разходи при къща на 2 етажа, защото площта за основите ще си остане като за къща 60 кв.м., а не 100-120 кв.м.

Също ще съм благодарен с мнение за плоча между втория етаж и покрива.
Защото е ясно, че ако минеш без плоча, ще излезе по-евтино (правело се там онова със скосения покрив, дето трябва да има точки височина до 1.40 м.), обаче някои твърдят, че разликата в цената със и без плоча не е голяма.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 15:34 
CSKASOFIA.com
Аватар

За да имаш варианти, от които да избираш трябва да си запознат добре с нещата. Тоест, ако ще строиш, трябва да си добре запознат как се строи или да имаш човек, на който вярваш и е добре запознат с материята. Ако ще взимаш готов или започнат строеж, който да довършваш, отново ще ти трябва някой, който да ти каже дали строежът е добър или не.

Моето мнение от опит (3 вили/къщи извън София).

Парцел с вече присъстваща постройка, която е за бутане би могло да е вариант само, ако има убийствено добро местоположение и е супер изгодно на цена (внимавай, защото супер изгодните оферти обикновено крият съдебни дела и т.н.).
Другите два варианта са определено по-добри, но да строиш наново си е мъка отвсякъде и е един несвършващ кошмар. Особено за млади хора като вас, които не искат да плащат наем още 5 години, докато вдигат къща. Според мен най-добре е да намериш нещо, което вече е поне до груб строеж с добра основа. Оттам нататък слагаш един покрив и се нанасяш. Лека-полека дострояваш и това е. Принципно хора, които са почнали да строят и са се отказали, обикновено бърззат да се отърват от собствеността и съответно можеш да свалиш цената. Другата причина да искат да продават е, ако нещо строежът не е ок, но затова ти казах, че имаш нужда от експерт по въпроса.

Дано да съм помогнал.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 15:53 
ветеран
ветеран
Аватар

Хммм, 5 години ... определено това променя нещата.
Аз си правих сметки за 2 ...

Конкретно за строежа си мисля за фирма, щото това с бригадите и материалите ... много съм бос в тази сфера.
А с фирмата поне си имаш договор и, ако се изпълни, знаеш какво да очакваш (не че фирма не може да ме метне, де).

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 16:08 
ветеран
ветеран
Аватар

Ами май Данте е казал всичко...
Моя опит е свързан с една къща/вила, която дедото /преди да ми стане "дедо"/ строи в зората на демокрацията на собствен имот...
Като "количество" е нещо като твоите планове - 2 етажа - механа и кухничка + 2 спални на втория етаж... като половината от първия етаж е "вкопан" в хълма, щото е на баир...
Но времената беха други - 1 познат Майстор с двамата си Калфи + безчет "ратаи"-роднини... Едното лято - основи, етаж и плоча, другото лято - етаж, втора плоча и покрив...
И изживяването беше изключително Трудоемко за мене...
Нон стоп слушах: "Дай тУли, дай вар..."... ужас...
Ама нали бех кандидат-зет - та се натягах... :lol:

Ако дедо ти има познат Баш-Майстор... и ви е голяма и работлива родата - това може би е най-евтиния и удачен начин... но е яка хамалогия...
Ако ли не - дебнеш за некое готово къщЕ, дето да го продават на зор и да ти отговаря максимално на изискванията...
Или дето вика Данте - нещо зае.бано на груб строеж и после си го довършвате лека-полека... може би е най-добре...
Но обезателно требва да го огледа некой Баш-Майстор или строителен инженер с опит...

Едва ли съм ти бил полезен... ама - Успех...
:thmbup:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 16:28 
ветеран
ветеран
Аватар

Нищо, добре е - дотук все е приземяване, приземяване ... :)

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 17:03 
разпява агитката
разпява агитката
Аватар

Ми пич то само покрива на наща къща излезе малко по- малко от бюджета ти. Мисли за сглобяемите къщички има вече от доста години хора които ги правят читави в България. 1 или 2 етажа излизат към 400 - 500 лв. квадрата до ключ зависимост от екстрите. Аз като се опарича един ден ще си взема и такава имам къде да я плиосна :lol:
И да 300 милиона кравари живеят в такива и не се оплакват.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 17:10 
разпява агитката
разпява агитката
Аватар

:cold:

Последна промяна KZL11 на Вто Юли 28, 2015 20:33, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 17:12 
разпява агитката
разпява агитката
Аватар

Италиано, ако решиш да се върнеш по твоя край, мога да ти предложа 1 имот в Белоградчик... ;)

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 17:57 
ще си купи билет
ще си купи билет
Аватар

KZL11 написа:
Ми пич то само покрива на наща къща излезе малко по- малко от бюджета ти. Мисли за сглобяемите къщички има вече от доста години хора които ги правят читави в България. 1 или 2 етажа излизат към 400 - 500 лв. квадрата до ключ зависимост от екстрите. Аз като се опарича един ден ще си взема и такава имам къде да я плиосна :lol:
И да 300 милиона кравари живеят в такива и не се оплакват.

Сглобяема без довършителни работи - 100 кв.м 40 хил. лв. Пак доста ще надвиши бюджета.
Italiano Според мен някоя що годе читава къща и ремонт ти е варианта.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 21:35 
вдига купата
вдига купата
Аватар

ОООххх,
и ти си на един етап, дето човек се чуди да плаче ли, да помага ли, да те предпазва ли, да ти дава ********* ли?
Общо взето си на етап, реализиране на моите мисли, за къща, която да започна отново защото не ми харесва това, което се предлага на пазара и не ме устройва, пък и искам за малко пари да е, защото на нашите години, вече с трудов стаж, за съжаление няма вече партия да ни уреди с подходящо жилище(пък било то и панелно).
Но по същество, аз имам дори имот на 8км от Разград, в селото ми, наследствен, само аз съм наследник, но все още имам много хора, които да ми дават акъл и да дърпат нещата в тяхна посока, както на тях им е удобно и за сега, аз само си мисля и се чудя какво да правя.
Първо да ти пожелая късмет, търпение и много здрави нерви.

По твоите варианти,
1. Долу горе си напипал топлата вода, задължително проверка от специалист. Но за такова нещо, при огледите ти трябва да се видиш и представиш в нея, трябва да те удовлетворява - разположение, стаи и всичко останало.
Нз как са цените там, но при мен цените на монолитни къщи започва над 60к, и нагоре, до 60к може да се намерят на гредореди, каквито са и повечето, а съответно аз не искам такова, предполагам и ти.

2. За мен може би е най-приемлив, като вземем предвид плюсовете на имот в регулация, с открити партиди за ток, вода е доста сериозен плюс, като не съм съгласен с посочените от теб минуси, защото при събарянето на една такава къща остават достатъчно материали, от които можеш да спечелиш достатъчно пари поне за разходите по събарянето, разчистването на терена, че дори и оправянето на оградата ако щеш или поне материали за половината ти масивна ограда.
Вариант е да си намериш, малка фирмичка, която ще е съгласна, да почисти терена, като за нея останат нещата от съществуващата къща - керемиди, тухли греди и други. При нас има такива и може да се използва, ако не искаш да се занимаваш сам де и да ги продаваш втора ръка, с което ще избиеш някой лев и няма да стоиш без работа докато чакаш разрешения.

От там нататък започвате с вашата фантазия и архитект ( много важно за човека, който ще ти прави проекта било, ако не е главния архитект в общината, то поне да е близък негов приятел и такъв, който работи с него, защото разрешенията се дават от главния архитект за строителство и съответно нещата стават доста по лесно и бързо.)
Аз си също си мисля за два етажа, но първия го искам да е вкопан в земята, а на нивото на терена да е горния етаж. Но това е решение, което ще си вземете, знаеш колко ви трябва и колко искате.
След дълго търсене и умуване, аз се спрях на вариант с оставащ кофраж, това е среден вариант между монолитно строителство и сглобяема къща. Разгледай цените са близки до тези на монолитното строителство само, че кофража ти играе роля на изолация.
Има много етапи в самия строеж на една къща и всеки крие подводни камъни ( по нататък може да се спра на тях), но при направата на една такава трябва да се мисли и за бъдещите разходи след построяването - като отопление и вентилация, тука идва ред да се вложат малко средства и да се обърне внимание на пасивните къщи, излизат като монолитно строителство.

3. Третия вариант минусите са същите, като прибавиш и цената на имота, която няма да е много по-различна от тази от вариант 2. - като вариант при мен седи един имот от 17к, но не ми харесва разположението.

Аз последно време си мисля, за вариант две, като си подготвя проекта и кандидатствам за финансиране от банка.
Всяка банка ще се съгласи да финансира един добър и иновативен проект за модерна къща, защото ще е нейна за известно време, ще плащаш ипотека, но вече разликата ще е в това, че къщата в близко бъдеще ще е на децата ти.
И ще си им оставил нещо хубаво.

Една мъдрост:
Човек за да построи една къща както трябва и както иска, трябва да построи три къщи.
Или нещо подобно.
Сложна работа, стискам палци.

А ей тия момци, ми вдъхнаха малко доверие.
http://www.eco-form.eu/
Като тоя оставащ кофраж Нудура е най-доброто на пазара, но ако някой знае нещо за тях, ще е от помощ на всички.
Не мога да намеря офертата, която ми дадоха. Но с тия кофражи, изливаш само основата и първа плоча, от там нататък нещата стават доста бързо и лесно и има и кофраж за плочи между етажите.
Друго място, от което да черпиш информация е форума на направи си сам, като пишеш строеж на вила, или оставащ кофраж има доста материал и теми на хора, които вече са реализирали мечтата за къща, без да са се нагърбвали с загробващ заем от банка за 3 стаен апартамент.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 21:58 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Защо не потърсиш някое ипотекиран (иззет от банката) имот? Така ще го купиш на цена под пазарната.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Юли 27, 2015 22:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Italiano написа:
Нищо, добре е - дотук все е приземяване, приземяване ... :)

Абе все си мисля, че с тая емиграция и демографска криза - една готина къщичка на 20-35 години - можеш да си я вземеш на много под цената за строежа й...
Стига да имаш търпението и късмета да случиш на нещо близко до "желанията ти"...

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 06:56 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Ипотекиран имот, на банка може,
но за такъв от ЧСИ - трябва да имаш парите в брой в рамките на 7дни, от датата на търга.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 07:16 
Аватар

Той нали каза в началото, че има някаква сума, която според мен, би трябвало да стигне. За изброените варианти не мога да помогна, но за покупка от ЧСИ, ако решиш пиши. Разгледай сайта на ЧСИ, като в опциите "разширено търсене" отбележи и "архив". Това означава,че е минала датата на търга и следва насрочване на нов, с цена по ниска. На първи търг се купува нещо, само ако е изключително изгодно. Идеята за имот от ЧСИ не я подминавай.
Може да провериш в която и да е банка, дали има неизрядни кредитополучатели за които предстои образуване на изпълнително дело. Идеята е банката да даде твои координати еввнтуално да ги заместиш в дълга им. Естествено, ще видиш какво са погасили и какво им остава. Понякога излизат добри оферти.
Ако има нещо питай. Успех.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 08:34 
ветеран
ветеран
Аватар

bld71 написа:
Италиано, ако решиш да се върнеш по твоя край, мога да ти предложа 1 имот в Белоградчик... ;)

По моя край земи имам (непродаваеми), ама по Блг нямам нищо ... :)

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 09:09 
ветеран
ветеран
Аватар

D I E S E L написа:
Защо не потърсиш някое ипотекиран (иззет от банката) имот? Така ще го купиш на цена под пазарната.

Гледах по интернет обявените имоти при съдиите-изпълнители. Едно, че няма много неща за Блг, друго, че не са нищо особено.
Един приятел ми обеща да ме води при съдии-изпълнители след 12 август (като се върне от море). Но се съмнявам, че ще си "кътат" някакви имоти, щото май е задължително да ги обявят публично ...

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 09:12 
ветеран
ветеран
Аватар

bobbby написа:
Абе все си мисля, че с тая емиграция и демографска криза - една готина къщичка на 20-35 години - можеш да си я вземеш на много под цената за строежа й...
Стига да имаш търпението и късмета да случиш на нещо близко до "желанията ти"...

Проблемът ми донякъде е, че като не съм от този край, нямам много познати, които да са по-възрастни и със съответните контакти и информация за региона, а пък роднини - никакви.
Уж на шега (ама може верно да го направим) си говорим с жената, че трябва да тръгнем с колата по селата и да разпитваме бабките дали някой продава нещо.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 09:20 
ветеран
ветеран
Аватар

legal76 написа:
Той нали каза в началото, че има някаква сума, която според мен, би трябвало да стигне. За изброените варианти не мога да помогна, но за покупка от ЧСИ, ако решиш пиши. Разгледай сайта на ЧСИ, като в опциите "разширено търсене" отбележи и "архив". Това означава,че е минала датата на търга и следва насрочване на нов, с цена по ниска. На първи търг се купува нещо, само ако е изключително изгодно. Идеята за имот от ЧСИ не я подминавай.
Може да провериш в която и да е банка, дали има неизрядни кредитополучатели за които предстои образуване на изпълнително дело. Идеята е банката да даде твои координати еввнтуално да ги заместиш в дълга им. Естествено, ще видиш какво са погасили и какво им остава. Понякога излизат добри оферти.
Ако има нещо питай. Успех.

Хммм, за банките не се бях сетил. А те дават ли такава информация на всеки, който ги попита, или трябва някаква процедура с подаване на заявления да се минава, или пък да си/станеш техен клиент ...?

За сумата да уточня - нямам я.
Но сега кумът ни (който живее и работи в Белфаст) проучва как са техните потребителски кредити и е съгласен, ако са очевидно по-изгодни от българските, да изтегли + да ни даде малко негови спестени паундове.
А, бе, златен ни е кумът. И преди някой да каже, че ще си развалим отношенията с него, щом опрат нещата до пари - няма. Ние с него всичко сме си казали през годините и караниците сме си ги направили. Даже съм трошил черна царица от шаха в главата му (още си цъкам с нея, както си е облепена с тиксо).
:grin:

п.с. Ще стане по-дълъг поста, така че по-натам ще ви обясня каква политика има северноирландската държава спрямо младите относно жилищата им. Гола вода сме в БГ.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 09:24 
ветеран
ветеран
Аватар

ulf1113 написа:
След дълго търсене и умуване, аз се спрях на вариант с оставащ кофраж, това е среден вариант между монолитно строителство и сглобяема къща. Разгледай цените са близки до тези на монолитното строителство само, че кофража ти играе роля на изолация.
Има много етапи в самия строеж на една къща и всеки крие подводни камъни ( по нататък може да се спра на тях), но при направата на една такава трябва да се мисли и за бъдещите разходи след построяването - като отопление и вентилация, тука идва ред да се вложат малко средства и да се обърне внимание на пасивните къщи, излизат като монолитно строителство.

Няма да крия, че твоето мнение го чаках с голям интерес, като идващо от човек, който е учил в тази сфера.
Ще го проверя този оставащ кофраж. Признавам си, че за мен е нещо нови и всъщност за първи път чувам за него.
Под "пасивни къщи" тези, които са направени с оставащ кофраж ли визираш?

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 09:56 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Пасивни къщи са тия, които се отопляват и вентилират сами или още казано, енергоспестяващи.
Като ти можеш да се съобразиш с някои от изискванията, не е задължително да правиш всичко, защото се оскъпява първия етап от живота на къщата, но за сметка на това по време на експлоатацията на къщата след това, разходите ти ще са минимални.

Може и да не се разбира много много от това, което съм написал, ако искаш се обади някоя вечер, да обсъдим по надълго и на широко.
Но мисля, че като за начало нещата, се въртят около тия варианти и вече в последствие ще се разбият нещата на отделните етапи в самото строителство на къщата.

Айде, дано сме ти от помощ.
Но виж финансовия въпрос, първо към жената.
Мен ме търси за етапа на усвояване на средтвата.
А и нещо, което ми прави впечатление, като слушам познати колко са им излизали ремонтите,
маСторите( нарични така, само защото не може им запомниш името и за по лесно) вземат пари за труд, между 90-100% от цената на материалите.
Започвам да се плаша, като чувам какви мошенници има.

За хора, които няма да си правите много от нещата сами или с помощ от роднини, а ти да си ръководиш нещата.
Може би е най-добре да се обърнете и към някоя било то и по-голяма фирма с ясно минало и реализирани проекти за оферта, също така те си имат и отделни връзки в банките и ще помогнат за финансирането. Така ще имаш железен договор и ще следиш за изпълнението му.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 10:08 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Ще нахвърля първите няколко стъпки, ти ги знаеш, но по етапно трябва да върви всичко.

1. Точна и ясна представа какво искате да правите и какво искате да се получи.
2. Финансиране
3. Проект, както писах най-добре от главния архитект на блг., то под проект може да се разбира и много неща, но като цяло са:
3.1 Геодезическа снимка на имота,
3.2 Разрешение за строителство
3.3 Архитектурен проект на къщата.
3.4 Технически проект
3.5 Тука ще ти трябва приятел за приемане на отделните нива, кота терен и др., които са задължителни за отделните актове докато достигнеш до акт 16.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 10:30 
ветеран
ветеран
Аватар

Главният архитект на общината има ли право да изготвя проекти?
Не е ли конфликт на интереси?
:think:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 10:32 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Поне в моя град, са два архитектите, едния е главен и няколко познати ме пращат към него, поради тази причина.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 11:19 
ветеран
ветеран
Аватар

Сега чета дискусиите за оставащ кофраж и, разбира се, мненията са в двете крайности. :grin:
Обаче май не излиза по-евтино от строителство с тухла ...
:think:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 11:38 
вдига купата
вдига купата
Аватар

За всичко има привърженици и противници,
ти трябва да избереш, кое е най-изготно за теб, ние ти даваме само съвети, Вие решавате, гаранция няма никъде.
Предимството е в това, че след строежа не даваш пари за изолация било то външна или вътрешна, Ел и ВиК инсталациите се вграждат лесно, без разбиване и други, вътре остава само да се направи шпакловка и боядисване, а в другия случай има измазване на тухлите или направа на гипсови предстенки ( това са преградни стени, вътрешни от гипскартон, такива от старите екшън филми, дето разбиват с глави и нищо им няма.)
Разгледай и сглобяемите, които стават доста по-бързо и са една идея по-ефтини, не повече от 10% като теглиш чертата, според мен, заради което мен ме отказа и аз лично стигнах до този вариант.

А отностно главния архитект, ако не е той поне гледай да е някой негов роднина.

П.С.
Има доста видео материали за оставащия кофраж, в тоя линк от по-горе, като ти ги давам за пример и да знаеш различните варианти.
За мен зависи и от майстора, на който попаднеш, зависи в кое време живее, все пак съвременните технологии се измислят за улеснение и за намаляване на времето за строителство и увеличаване на експлоатационния период.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 11:59 
ветеран
ветеран
Аватар

Да, и аз стигнах до същото заключение относно сглобяемите - почти на цената на монолитното строителство излизат.
Отказах се от тях.

Продължавам да проучвам оставащия кофраж.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 12:40 
вдига купата
вдига купата
Аватар

http://icf.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8/,
ето още един сайт, от който може да видиш още информация + цени.

НО има и доста противници на тази идея, не съм гледал скоро!

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Вто Юли 28, 2015 17:51 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Италиано, ето един линк, като в него ще видиш описано малко по-подробно за формирането на цена на една къща.

http://www.kashti.com/bul/index.php?k=ceni&m=menu

Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Страница 1 от 37 [ 1090 мнения ] Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 37  Следваща

Начало форум » Общи » Свободна зона