Регистрация    Влез    Форум    Въпроси/Отговори

Начало форум » Общи » Свободна зона

Вярвате ли в Бог?
Да, аз съм християнин и ходя редовно на църква 5%  5%  [ 4 ]
Да, аз съм християнин, но не ходя на църква редовно 36%  36%  [ 29 ]
Имам вероизповедание, което е различно от християнското 1%  1%  [ 1 ]
Вярвам по някакъв си мой начин 28%  28%  [ 23 ]
Не вярвам 17%  17%  [ 14 ]
И да има, и да няма- все ми е едно- само ЦСКА! 12%  12%  [ 10 ]
Общо гласове : 81

Автор Съобщение
 Заглавие: Защо вярвам/не вярвам в Бог
 Мнение Публикувано на: Вто Окт 14, 2014 10:02 
просто минава
Аватар

Предлагам да продължим тук дискусията на тема вяра. Аз лично приемам Символа на вярата и се смятам за християнин, но изпитвам симпатия и към будизма.

Като дете не само че не вярвах в Бог, но дори смятах самата концепция за вяра в него за смешна. Когато за първи път (беше през януари 1990) разбрах, че родителите ми са вярващи, ми стана смешно, и бях готов да приложа научените в училище аргументи, "доказващи", че няма Бог. Постепенно с времето осъзнах, че този свят е създаден от някого и не съществува просто така. Смятам, че е трудно да се каже какво е Бог. За мен Бог е Сила, която ни пази и наблюдава. Въпреки това не знам защо на света има зло. Ако има Бог, защо светът е толкова гаден?

Какво смятате? Вярващи ли сте, или не? Защо?

Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Защо вярвам/не вярвам в Бог
 Мнение Публикувано на: Вто Окт 14, 2014 10:50 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Fen_don написа:
[

"... приемането на тогавашната православно-идиотическа култура на Византия не даде на нашия народ да развие своят национален характер, а аристокрацията му бе заразена от византийската разточителност и развратност." Христо Ботев

"Национален характер" с Тангра и Перун? Знаем много добре, че никой не ни е приемал като цивилизована страна, преди да се покръстим и затова Борис, заедно с адаша Калоян, са най-големите държавници и дипломати, които са спомогнали за международното ни признание.

Ботев си е бил атеист и примерът ти не е коректен. Имал си е такива възгледи човекът, малко по-леви, но това не значи, че е прав за всичко.

Това, че светът е създаден от някого е пределно ясно. Само глупави хора вярват в теории за големия взрив и т.н.Няма нужда да изброявам клишетата за християнските ценности, за топлината, която излъчва православието, за себеотрицанието на вярващите. С нашата вяра трудно може да бъдат свързвани развратните похвати на католиците, с техните секти, ордени и редица други простотии.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Окт 15, 2014 09:42 
просто минава
Аватар

Струва ми се, че част от нашето неверие произхожда от гърчеенето през 18 и 19 век. В един момент Православната църква се е асоциирала изцяло с фанариотите. Затова вероятно и Ботев се обявява против Църквата. Фактът обаче е, че сме се преборили за независима Църква, призната чак от... Сталин.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Окт 15, 2014 10:22 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Aз съм агностик.
Лично имам негативно мнение към християнството, защото то е една измама и бизнес. Същото ми е отношението към почти всички други религии.
Също така гледам да правя разлика между духовност(духовни практики) и религия.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Окт 15, 2014 14:34 
разпява агитката
разпява агитката

Религиите са създадени от хора, не от богове. Създадени са, за да ...... как беше .... "Разделяй и владей". Милиони хора са избити заради малоумните религии.

Бог има иначе, но няма нищо общо с човешките религии. Това са си земни тъпотии.

JE SUIS без елек.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Окт 15, 2014 23:04 
вдига купата
вдига купата

Вярвам в Бог, но не като личност, а като сила. Като повечето сили във Вселената, не вярвам и самото Съзидание да е подминато от дуализма, а в случая противоборството между Хаоса и Реда. Също така по някакъв си мой начин гледам на Съзиданието, което е създавано безкрайно много пъти и винаги над Божествената сила стои друга, която е създала нея и това няма край. Времето е измерение или поскоро понятие, което засега е непосилно да бъде осмислено, просто защото човешкия мозък не може да осмили понятието безкрайност. Ако някога съумеем да си представим тези две неща, може би ще имаме базовата коцепция за живота - как съществува и защо. Доста религии всъщност се коренят точно във философията за дуализма, а след това виждайки, че чрез тях малка група хора могат да контролират голямата такава, философията се променя и в нея се вкарват личности - основно с идеята, че сме създадени по тях образ и подобие, че те ни пазят...

Не вярвам, че някой бди над нас и ни пази. Може би има такива сили-личности, но те не са богове и също като нас имат свои интереси и свои собствени намерения. Но над всичко стои Силата :lol:

Като прохождащ в квантовата механика, мисля, че това е първата стъпка от обяснението за това как функционира познатия ни свят и начина чрез който можем да надникнем в тайните на пространсто-времето, може би дори ще обясни живота и смъртта.

В крайна сметка религията е средство за постигане на власт и контрол. Бог няма как да се крие в определени сгради, да говори чрез определени хора. Религията в различни ситуации прави добри неща, а в други прави лоши неща. Доказателства за двете много. Харесвам по-философските разсъждения в Будизма, а и отвреме на време чета различно текстове от вече несъществуващи религии от античния свят - Иран, Персия и др...

Бог е нещото в което съществуваме и нещото, което съществува чрез нас.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Сря Окт 15, 2014 23:44 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Nikolaybg,будистите отхвърлят "организационният принцип",относно сътворението,според тях няма начало,няма и край (вселената)...
Алекс,квантовата механика не е ли ограничена до експериментално ниво,математиката все още има граници?! А наблюдаващият влияе на наблюдаваният обект,все пак!?! Много е сложно,към днешна дата.
bekali,в монотеистичните религии има текстове,които ако не са разбрани или се абсолютизират става страшно- виж ислямският фанатизъм,сега! Зависи и кой и как ще използува вярата,за какви цели.
Аз от 5-те основни религии не видях лоша (с колкото и неща да не сме съгласни-това от дистанция на времето)!

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Окт 16, 2014 13:09 
легенда
Аватар

Подобно на Дон4овото мнение съм.Като моето мнение няма никакво зна4ение.Нещата си се слу4ват и с нас,и без нас.И с Бог,или без Бог.Не знам кой мъдрец беше казал-ОПРЕДЕЛЕН Бог-не е Бог.Тоест Бог,или Висше същество,или Вселенски Разум,или Създател,или както там го наре4ете не може да бъде ОПРЕДЕЛЕН,най-малко с нашите представи,на нашата цивилизация,която на фона на милиардите години преди нас,и бездната от милиарди години след нас,е некакво пелена4е на 2 дена живот пред по4ти хилядагодишният Матусалем.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Окт 16, 2014 14:22 
ветеран
ветеран
Аватар

:arrow_u:

Ти специално си длъжен да вярваш в Бог...
Че иначе кой друг може да направи наште хора някога пак шампиони...
:-o

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Окт 16, 2014 15:01 
легенда
Аватар

Не се коркай...аз съм видел то4но 11 титли на ПУУЛ...тия от 64та и 66та не ги помня.Много съм бил дребен все още.Но се надявам да имам време да видя ако не още 11,то поне още 5-6.И 1 задължителна преди Гений Стиви да се откаже.Нека!Ще!А за ЦСКА е ясно-надявам се на още десетина,а по-малките да видят още 20. :flag:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Окт 19, 2014 10:51 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Християнски ли е българският народ?

На пръв поглед този въпрос може да звучи абсурдно, но нека се опитаме да погледнем по-дълбоко на нещата и да спрем да се самозаблуждаваме, че християнство е при сърце на българите и един от факторите за неговото дълголетно съществувание.

Много често се спекулира, че културните и духовни постижения на българите са в следствие и благодарение на християнството. На християнството се приписва и заслугата за териториалния и икономически подем през Средновековието.

Като изключим явното противоречие между християнския морал, който учи на човеколюбие и териториалния подем, който е бил постигнат предимно чрез война и убиване на човеци, в това есе ще се спрем по-подробно на слабото културното влияние на християнството върху българите.

Когато говорим за народ и неговата култура е редно да потърсим примери в народното творчество. Църковната поезия и музика е несъмнено християнска, но въпросът е до колко тя присъствъва в народното творчество?

Християнски ли са българските обреди?

Повечето от обредността независимо от християнската си "рамка" има изцяло български характер и цели чрез чисто магически действия да осигури благоденствие на хората. Християнските елемент е много често само благославянето.

Всички знаем, че много от сегашните църковни празници са просто стари езически български празници, които църквата е възприела. Като имаме предвид колко догматична и консервативна е по принцип църквата, можем да заключим, че тя се е принудила да включи тези празници в календара си, защото българите са държали силно на това.

За това свидетелствува и факта, че България е една от страните, която има най-продължителен период на съжителство между стари предхристиянски народни (езически) религиозно-митологични вярвания и християнската вяра, изповядвана от църквата.

Подобно съжителство на стари езически обичаи или ритуали, привнесени в системата на църковните празници, е документирано от множество исторически свидетелства – хроники, проповеди и слова, агиографска и химнографска литература.

Достатъчно е само да си припомним някои характерни места от въпросите на княз Борис І до папа Николай, които свидетелстват за религиозната ситуация след Покръстването и за наличието на различни обичаи като “игри” и “прескачане на огън” по време на Великия пост и други празнични дни.

Християнски ли са обреди като коледуването, сурвакането, лазаруването и други?

Ние сме особен тип християни

В България се наблюдават два вида християнство - "народно християнство" и "държавно/църковно християнство".

Държавното християство е създадено по подобие и под контрола на византийското православие и служи за отстояване на интересите на върховната власт и за узаконяване на недемократичната и власт. Българската царска власт възприема християнството политически причини и го използвува по същия начин. Под знамето и под наслова "убичай ближния си", държавното християнство е водило войни както срещу други народи с цел заграбване на тяхното богатство, така и дори срещу собствения си народ.

Напоследък много се говори, че българите са били християни много преди то да бъде наложено като официална държавна религия. Знаем, че Арианството отрича Исус Христос като Бог. Така че според мен е не точно да използваме термина християнство за старите вярванията на българите.

Официалното християнството беше наложено от горе, то никога не е било при сърце на хората, нито дори на част от болярството.

Дали е случайно, че точно в България се заражда Богомилството?

Много често на Богомилството се гледа като на християнска секта или според други то е просто ревизия на първородното, истинско християнство. Достатъчно е да се запознаем с богомилската Книгата на Качествата, за да ни направи впечатление, че там въобще не се говори за Исус Христос.

Дали е случайно, че точно българите създават най-точния астрологически календар, който ни удувлява и до ден днешен?

Дали е случайно, че точно в България се раждат Дънов и баба Ванга, които биват отхвърлени и отречени от християнската църква?

Дали е случайно, че използваме една чисто езическа дума Коледа за Рождество Христово?

Дали е случайно, че Мартеницата най-таченият български обичай е нехристиянски и е толкова стар, че ние дори сме забравили, точно как се е зародил.

Имаме един от най-богатото и разнообразно народно творчество, което е огледало на душевността на българина.

По инерция се възприема, че българският фолклор е християнски, понеже е български. Но ако обърнем специално внимание ще забележим, че българският фолклор е в по-голямата си част нехристиянски и се е запазил като такъв.

В колко от българските народни песни се пее за Исус? Не са много. В песните си българите пеят предимно за себе си и природата - за любовта между младите, за животните, за работата и т.н. В народните песни много рядко се пее и за царете, за християнските царе. Защо ли?

От друга страна други религии като исляма са ни дори още по-чужди. В България никога не е имало силно залитане и към още по-екзотичните Будизъм, Окултизъм и Ню-ейдж. Причината за това е може би, че следите от старата българска традиция за застъпени в официалните религии и хората продължават да си ги тачат.

Мохамед (азиатски арабин) и Исус Христос (евреин) не са Българи, нали? Защо трябва да боготворим чужди идоли?

Изводите, които можем да направим от така изложеното е, че българите по природа и по душа никога не са били и не са се чувствували като чисто християнски народ за разлика от например гърци и руснаци.

Българинът по душа си е езичник. Българинът по душа си е Българин.

http://zelas.blog.bg/history/2012/03/17 ... rod.922521

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Окт 30, 2014 09:21 
гледа мача
гледа мача
Аватар

Aз съм вярващ християнин - истински православен,яростен привърженик на т.н. Иконоборска ерес,най-чистото Православие,практикувано във Византия от 717 до 843г. и кой знае защо обявено след това за ''ерес''...

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Окт 31, 2014 22:12 
гледа мача
гледа мача

Религиите са пълна простотия за мен и престъпление срещу човечеството!!! От какъв зор трябва да вярвам в разни брадати чичковци - без значение евреи или терористи(странното е, че във всяка религия все са брадатковци) и да отричам научните открития и познания на човечеството? И да, пределно ясно, че 2-те неща взаимно се отричат. Така че избираите - или изхвърляте разните символики(кръстове, килими и тем подобни), или изхвърляте всякаквите видове книги и анатемосвате децата си, защото ходят на училище... :roll:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Окт 31, 2014 22:55 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Ти ли ще кажеш, бе, дришльо :lol:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 01, 2014 08:39 
гледа мача
гледа мача

Въпрос на избор! :grin:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 01, 2014 10:27 
просто минава
Аватар

ultras_as23 написа:
Aз съм вярващ християнин - истински православен,яростен привърженик на т.н. Иконоборска ерес,най-чистото Православие,практикувано във Византия от 717 до 843г. и кой знае защо обявено след това за ''ерес''...

Знаеш, че иконоборчеството е оформено под силното въздействие на исляма. Лъв Трети е искал да "изчисти" християнството, но е стигнал до една крайност. Православието винаги се е базирало на постиженията на древногръцката цивилизация, вкл. философията и изкуството. Затова не е имало начин иконите да бъдат забранени за дълго- те са били част от една по-дълга традиция, докато при арабите фигуративните изображения не са били популярни още преди Мохамед.

В теологичен план създаването на икони също може да се обоснове- иконата не е Бог сам по себе си, а е само изображение, което СОЧИ към Бога, напомня ни за Него. Друг е въпросът, че се стига до крайности- например се вярва в "плачещи икони", хората се прекланят пред "реликви", които нямат никаква историческа стойност, а само символична такава.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 01, 2014 12:10 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Ники, спорен е въпросът с иконите, защото все пак Христос е богочовекът, който се слива с простосмъртните. Нямало е как да не бъде изобразен поне Христос. Но пък в Библията пише - "Не си прави кумири", а тези икони са точно това! Много можем да разсъждаваме по този въпрос.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Ное 03, 2014 10:05 
просто минава
Аватар

Аз тълкувам първите две Божи заповеди малко по-широко. Става дума за това да не се кланяме пред пари, власт, секс. За мен кумирът не е дадена икона или статуя, а нещо, което постоянно преследваме в живота си. В някакъв смисъл и любимият ни отбор е кумир, доколкото го поставяме над всичко останало.

А че има хора, които наистина вярват, че дадени реликви са оригинални и са принадлежали на Христос, на даден светец, на Константин и Елена, и т.н.- това си е чисто суеверие... Иконите и реликвите са само символи, те нямат история.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Ное 03, 2014 21:07 
гледа мача
гледа мача
Аватар

Николай,прав си във случая,но пък и Спайк ти го каза.Иконоборството се базира основно на Втората Божия заповед,която гласи дословно следното: "Не си прави кумир и никакво изображение на онова що е горе на небето,що е на земята,що е под земята или във водата.Не им се кланяй и не им служи".

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Чет Ное 06, 2014 12:04 
легенда
Аватар

то затова и в исляма не се изобразява аллах.възприето е от ранното християнство. а това с иконите,или при католиците статуите е голема тъпня.то4но кланяне на ИДОЛИ,които дъ Холи Байбъл отри4а. :evil:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Ное 28, 2014 15:29 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Armeec_NS написа:
bekali,в монотеистичните религии има текстове,които ако не са разбрани или се абсолютизират става страшно- виж ислямският фанатизъм,сега! Зависи и кой и как ще използува вярата,за какви цели.

Истината е,че всъщност тези монотеистични религии не са много "моно". :lol:
Например Алах е бил арабски езически Бог на Луната. За това всички празници на мюсюлманите са след като Слънцето залезе, а символ на всички ислямски държави е полумесец с Венера. Зеленото пък е символизира Венера,а зеленото е важен цвят в Исляма и т.н...

Християните пък са прекланят на Слънцето и цялата символика в християнството е свързана с древните слънчеви култове.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Ное 28, 2014 17:33 
ветеран
ветеран
Аватар

Ха, точно днес, четейки "Шифърът на Леонардо", прочетох за пентаграмата/петолъчката, че е символ на Венера, а впоследствие църквата го копира и "демонизира". Както и тризъбецът на Нептун, като го превръща в символ на дявола. Всичко това като част от борбата срещу езичниците.
Та, излиза, че и в емблемата на ЦСКА имаме символ на съвършенството, каквото означава петолъчката!
:clapping:

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Ное 28, 2014 20:38 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Шифърът на Леонардо е простотия. Защо се занимавате с глупости? Прочетете някоя българска книга...

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пет Ное 28, 2014 21:17 
просто минава
Аватар

Монотеистичните религии действително са взаимствали езически практики. Тук спор няма. Това включва и символа на слънцето, и Агнеца, и Коледа, и много други символи и празници.

Има обаче една рязка разлика в доктрината им. За монотеистите Бог е абстрактен, универсален. Той не може да бъде чут и докоснат, за разлика например от идолите. Бог не е тук и сега, а всъщност е отвъд всичко.

Нещо друго, което специално християнството добавя- любовта към всеки, към близкия и чуждия, към приятеля и към врага. То може да изглежда утопично, но една общност може да оцелее само ако е солидарна и хората в нея се подкрепят взаимно.

Колкото до иконите, написах го по-горе- за християнството те са само знаци на една висша реалност. Иконата сама по себе си не е Бог и не е светец. Тя сочи към Бог или към конкретния светец.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 29, 2014 15:02 
вдига купата
вдига купата
Аватар

Nikolaybg написа:
Има обаче една рязка разлика в доктрината им. За монотеистите Бог е абстрактен, универсален. Той не може да бъде чут и докоснат, за разлика например от идолите. Бог не е тук и сега, а всъщност е отвъд всичко. .

Зависи за коя религия става дума. Примерно да кажем при някои има схващане за най-висш невидим Бог, който е създател на другите Богове. И при някои боговете играят ролята на нещо като супер герои. Не случайно комиксите ги наричат "съвременните митове" .

Та идеята ми беше,че Алах преди това е бил езически бог и не е бил схващан за един и единствен Бог. Същото е и при Юдаизма и евреите, където е има доста богове и култове. Така,че днешния юдаизъм е примотеизъм т.е. прикрит политеизъм. Давам пример с юдаизма, защото се счита,че евреите и християните имат общ Бог.

п.п. няма за цел да оскърбя нечии вярвания. Просто изказва мнение. ;)

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 29, 2014 18:20 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Още един професор и заклет атеист. Даже няма да ви коментирам постовете. Само ще си броя.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Ное 30, 2014 00:47 
ветеран
ветеран
Аватар

Спайк, нали знаеш, че символи като "кръст", "пентаграм/петолъчка/звезда", "ореол", "око" и т.н. не са измислени от християнството, макар да се приемат за такива?
Имало ги е в Древна Елада, Египет и още по-назад дори. Някои още си личат по пирамидите, а те не са от най-старите източници.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Ное 30, 2014 17:31 
Мъмрене
Мъмрене
Аватар

Предполагам, че и к.ура като символ е бил измислен доста отдавна...

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Нед Ное 30, 2014 23:14 
просто минава
Аватар

:arrow_u:

Spike, к**а може да се види навсякъде като символ. Кули, небостъргачи, готически църкви... И всъщност к**а в този случай не е точно к**, а е по-скоро символ на плодовитост. Както всички знаем- мъжът е дъждът, жената е земя.

Върнете се в началото 
 Мнение Публикувано на: Пон Дек 01, 2014 02:17 
ветеран
ветеран
Аватар

Ами то ако оставиме настрана религиите, философиите, езотериките и дори шаманските подскачания - какво по-логично от това най-древните "стенописи" да са изображения на "к.ур"... :-o

Спайк, ако ти си некоя мома-неандерталка, дето мъжо й е отишел на лов и не се е върнАл... /то мечки, то динозаври - дал Господ в гората.../ - к'во ше ми рисуваш по стените на пещерата ???...
Ич нема и да се сетиш за кръстове и полумесеци... като ти прегрее шундата - целата стена с к.урове ше нашариш...
:innocent:

М' тъй де...

Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Страница 1 от 4 [ 120 мнения ] Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Начало форум » Общи » Свободна зона